1 pcs : BZX84-A24,215 - Zener Diodes BZX84-A24/SOT23/TO-236AB
    electronicparts-UK/M/771-BZX84A24215
    NEXPERIA
    Delivery: 4-7 business days
    Quantity
    10 Items
    Description
    Leaded & Leadless Zener Diodes Nexperia Leaded and Leadless Zener Diodes are general-purpose diodes that offer compact voltage regulation for high-density circuits. These Zener diodes operate at a wide 2.4V to 36V voltage range and are available in a comprehensive range of packages and power dissipation options. The Zener diodes act as voltage regulator diodes in most electronic applications. The broad AEC-Q101 qualified portfolio includes both Japanese and European selection groups in a wide variety of voltage, package, and configuration options. The comprehensive selection guide (±1500 product types) gives the option of customized designs on a small scale and high-density circuit designs. Nexperia Leaded and Leadless Zener Diodes are used in applications such as overvoltage protection, general regulation, and voltage reference functions.
    Product Details
    NEXPERIA
    BZX84-A24,215
    10 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    Width
    1.3 mm
    Height
    1 mm
    Length
    2.9 mm
    Series
    BZX84
    Maximum Operating Temperature
    + 150 C
    Minimum Operating Temperature
    - 65 C
    Mounting Style
    SMD/SMT
    Product Type
    Zener Diodes
    Package/Case
    TO-236AB
    Product Category
    Zener Diodes
    Packaging
    MouseReel
    RoHS
    Details
    Brand
    Factory Pack Quantity Factory Pack Quantity
    Subcategory
    Diodes & Rectifiers
    Unit Weight
    12 mg
    Part # Aliases
    Pd - Power Dissipation
    250 mW
    Vf - Forward Voltage
    900 mV