1 pcs : KAM21KR71C105KU - Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 16V 1uF X7R 0805 10% AEC-Q200
    electronicparts-UK/M/581-KAM21KR71C105KU
    Delivery: 7-10 business days
    Quantity
    10 Items
    Description
    KAM Automotive MLCCs KYOCERA AVX KAM Automotive Multilayer Ceramic Capacitors (MLCCs) are AEC-Q200 qualified and plated with a nickel/tin finish. These capacitors feature 0201 to 2220 case sizes with a maximum thickness ranging from 0.56mm to 2.8mm. The KAM series offers a capacitance range of 0.47pF to 22µF with a variety of tolerances and a voltage range of 4VDC to 1kVDC. KYOCERA AVX KAM Automotive MLCCs are constructed using high-purity ceramics for high reliability.
    Product Details
    KYOCERA AVX
    KAM21KR71C105KU
    10 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    KYOCERA AVX
    Capacitance
    1 uF
    Tolerance
    10 %
    Width
    1.25 mm (0.049 in)
    Length
    2.01 mm (0.079 in)
    Series
    KAM
    Maximum Operating Temperature
    + 125 C
    Minimum Operating Temperature
    - 55 C
    Product Type
    Ceramic Capacitors
    Termination Style
    SMD/SMT
    Product Category
    Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
    Packaging
    MouseReel
    RoHS
    Details
    Brand
    Factory Pack Quantity Factory Pack Quantity
    Subcategory
    Capacitors
    Part # Aliases
    0805YC105K4T2A
    Voltage Rating DC
    16 VDC