    electronicparts-UK/M/810-C2012X5R1V106M1C
    TDK
    Delivery: 7-10 business days
    Quantity
    10 Items
    Description
    C Series High Capacitance MLCCs TDK C Series High Capacitance MLCCs feature precision technologies that enable the use of multiple thinner ceramic dielectric layers. Composed of only ceramics and metals, TDK C Series Capacitors offer dependable performance, exhibiting virtually no degradation even when subjected to temperature extremes. The monolithic structure ensures superior mechanical strength and reliability. These MLCCs are available in a range of capacitance values (1.5µF to 100µF), in temperature coefficients of X5R, X6S, X7R, X7S, X7T, X8R, and Y5V, and in numerous case sizes.
    Product Details
    TDK
    C2012X5R1V106M125AC
    10 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    Capacitance
    10 uF
    Tolerance
    20 %
    Width
    1.25 mm (0.049 in)
    Height
    1.25 mm (0.049 in)
    Length
    2 mm (0.079 in)
    Series
    C
    Maximum Operating Temperature
    + 85 C
    Minimum Operating Temperature
    - 55 C
    Type
    Commercial Grade MLCC
    Product Type
    Ceramic Capacitors
    Termination Style
    SMD/SMT
    Product Category
    Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
    Packaging
    MouseReel
    RoHS
    Details
    Brand
    Factory Pack Quantity Factory Pack Quantity
    Subcategory
    Capacitors
    Unit Weight
    5.500 mg
    Part # Aliases
    Voltage Rating DC
    35 VDC