1 pcs : GRM31A7U2E332JW31D - Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 3300 pF 250 VDC 5% 1206 U2J
    electronicparts-UK/M/81-GRM31A7U2E332JW1D
    Delivery: 7-10 business days
    Quantity
    10 Items
    Description
    GRM High Voltage Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM High Voltage Ceramic Capacitors feature a voltage range from 4VDC to 3.15kVDC and Sn-plated external electrodes that provide good solderability. The monolithic structure offers small, high capacitance and is capable of operating at high voltage levels. These GRM capacitors permit flow or reflow soldering, and other types with reflow soldering only. Murata Electronics GRM High Voltage Ceramic Capacitors are ideal for use on diode-snubber circuits for switching power supplies and as a primary-secondary coupling for a DC-DC converter.
    Product Details
    GRM31A7U2E332JW31D
    10 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    Murata Electronics
    Capacitance
    3300 pF
    Tolerance
    5 %
    Width
    1.6 mm (0.063 in)
    Height
    1 mm (0.039 in)
    Length
    3.2 mm (0.126 in)
    Series
    GRM
    Maximum Operating Temperature
    + 125 C
    Minimum Operating Temperature
    - 55 C
    Type
    Chip Multilayer Ceramic Capacitor for General Purpose
    Product Type
    Ceramic Capacitors
    Termination Style
    SMD/SMT
    Product Category
    Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
    Packaging
    MouseReel
    RoHS
    Details
    Brand
    Murata Electronics
    Factory Pack Quantity Factory Pack Quantity
    Subcategory
    Capacitors
    Unit Weight
    29 mg
    Voltage Rating DC
    250 VDC