1 pcs : SH18B471K101CT - Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 100V 470 pF 10% X7R - 55 C + 125 C 0603 Flex Term
    electronicparts-UK/M/791-SH18B471K101CT
    WALSIN
    Delivery: 7-10 business days
    Quantity
    10 Items
    Description
    SH Soft-Termination Multilayer Ceramic Capacitors Walsin SH Soft-Termination Multilayer Ceramic Capacitors (MLCCs) are designed with a polymer layer within end terminations that absorb mechanical stress caused by PCB handling in the SMT line and reduces the mechanical impact. The SH MLCCs offer package sizes from 0402 to 2225 with NP0, X7R, X5R, and Y5V dielectrics. These capacitors cover a capacitance range of 0.1pF to 47µF in a 6.3VDC to 3000VDC rated voltage range. The Walsin SH Soft-Termination Multilayer Ceramic Capacitors are ideal for mechanically stressed products in the automotive, power supply, and lighting industries.
    Product Details
    WALSIN
    SH18B471K101CT
    10 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    Capacitance
    470 pF
    Tolerance
    10 %
    Width
    0.8 mm (0.031 in)
    Height
    0.8 mm (0.031 in)
    Length
    1.6 mm (0.063 in)
    Series
    SH
    Maximum Operating Temperature
    + 125 C
    Minimum Operating Temperature
    - 55 C
    Type
    Soft Termination Multilayer Ceramic Chip Capacitor
    Product Type
    Ceramic Capacitors
    Termination Style
    SMD/SMT
    Product Category
    Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
    Packaging
    MouseReel
    RoHS
    Details
    Brand
    Factory Pack Quantity Factory Pack Quantity
    Subcategory
    Capacitors
    Unit Weight
    6.300 mg
    Voltage Rating DC
    100 VDC