500 pcs : 0805S8J0560T5E - Resistor: thick film, SMD, 0805, 56Ω, 0.125W, ±5%, -55÷125°C
    500(electronicparts) SMD080556R
    ROYAL OHM
    Resistor: thick film, SMD, 0805, 56Ω, 0.125W, ±5%, -55÷125°C
    Manufacturer part number: 0805S8J0560T5E
    electronicparts-UK Symbol: SMD0805-56R
    Description
    Allparts-UK Symbol: SMD0805-56R
    Product Details
    ROYAL OHM
    0805S8J0560T5E
    Material
    ±5%
    Mounting holes pitch
    150V
    Application
    56Ω
    Bandwidth
    -55...125°C
    Mounting depth
    0.125W
    Flange diameter
    300V
    Internal diameter
    200ppm/°C