10 pcs : RBR3LB40CTBR1 - Schottky Diodes & Rectifiers
    10(electronicparts)755RBR3LB40CTBR1
    Delivery: 7-10 business days
    Quantity
    10 Items
    Description
    Product Details
    RBR3LB40CTBR1
    10 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    ROHM SEMICONDUCTOR
    Maximum Operating Temperature
    + 150 C
    Mounting Style
    SMD/SMT
    Product Type
    Schottky Diodes & Rectifiers
    Configuration
    Single
    Package/Case
    DO-214AA-2
    Product Category
    Schottky Diodes & Rectifiers
    Packaging
    Cut Tape
    RoHS
    Details
    Brand
    ROHM Semiconductor
    Moisture Sensitive
    Yes
    Product
    Schottky Diodes
    Factory Pack Quantity Factory Pack Quantity
    Subcategory
    Diodes & Rectifiers
    Vr - Reverse Voltage
    40 V
    If - Forward Current
    3 A
    Vf - Forward Voltage
    550 mV