10 pcs : SDR0805-182KL - Power Inductors - SMD 1800uH 10% SMD 0805
    10electronicpartsUK652SDR0805182KL
    BOURNS
    Delivery: 7-10 business days
    Quantity
    10 Items
    Description
    SDR SMD Power Inductors Bourns SDR Series SMD Power Inductors are small power inductors for input/output of DC/DC converters, and power supplies for portable communications equipment, camcorders, LCD TVs, and car radios. Bourns SDR Series SMD Power Inductors are available in the E6 or E12 series, offer low profiles of 2.5mm to 9.8mm, inductances as low as 0.68 µH, and small diameters. The SDR Series SMD Power Inductors come in case sizes from 0302 to 1307.
    Product Details
    BOURNS
    SDR0805-182KL
    10 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    Width
    Length
    5.3 mm