10 pcs : TBP02R2-381-12BE - Pluggable Terminal Blocks Terminal block, pluggable, 3.81, receptical, 12 pole, blue
    10(electronicparts)490TBP02R238112BE
    Delivery: 4-7 business days
    Quantity
    10 Items
    Description
    Pluggable Terminal Blocks CUI Devices Pluggable Terminal Block connectors offer various orientations, pitches, and housing styles. These blocks feature 2 to 24 pole counts, pitches ranging from 3.5mm to 7.62mm, and 500MΩ insulation. The mounting-angle orientation options include horizontal, vertical, and 180°. These CUI Devices pluggable terminal blocks are both UL and CE safety certified and operate within a -40°C to +130°C temperature range.
    Product Details
    CUI Devices
    TBP02R2-381-12BE
    10 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    CUI Devices
    Current rating
    8 A
    Contact plating
    Tin
    Number of positions
    12 Position
    Series
    TBP02R2-381
    Voltage Rating
    300 V
    Mounting Style
    Through Hole
    Housing Material
    Polyamide (PA)
    Product Type
    Pluggable Terminal Blocks
    Pitch
    3.81 mm
    Termination Style
    Solder Pin
    Product Category
    Pluggable Terminal Blocks
    Flammability Rating
    UL 94 V-0