1 pcs : MRS25000C1002FC100 - Metal Film Resistors - Through Hole .6 WATT 10K OHM 1%
    electronicparts-UK/M/594-2322-156-11003
    Delivery: 7-10 business days
    Quantity
    10 Items
    Product Details
    MRS25000C1002FC100
    10 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    Vishay / BC Components
    Tolerance
    0.01
    Diameter
    2.5 mm
    Length
    6.5 mm
    Resistance
    10 kOhms
    Temperature coefficient
    50 PPM / C
    Series
    MRS25
    Voltage Rating
    350 V
    Maximum Operating Temperature
    + 155 C
    Minimum Operating Temperature
    - 55 C
    Type
    Thin Film Resistor
    Power Rating
    600 mW
    Product Type
    Metal Film Resistors
    Technology
    Metal Film
    Termination Style
    Axial
    Lead Diameter
    0.6 mm