1 pcs : CMF60540R00FKBF - Metal Film Resistors - Through Hole 1W 540ohms 1%
    electronicparts-UK/M/71-CMF60540R00FKBF
    Delivery: 7-10 business days
    Quantity
    10 Items
    Description
    Product Details
    CMF60540R00FKBF
    10 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    Vishay / Dale
    Tolerance
    0.01
    Diameter
    3.68 mm
    Length
    8.74 mm
    Resistance
    540 Ohms
    Temperature coefficient
    100 PPM / C
    Series
    CMF Industrial
    Voltage Rating
    500 V
    Maximum Operating Temperature
    + 175 C
    Minimum Operating Temperature
    - 55 C
    Type
    Precision Resistor
    Power Rating
    1 W
    Product Type
    Metal Film Resistors
    Technology
    Metal Film
    Termination Style
    Axial
    Lead Diameter
    0.64 mm