10 pcs : BD18IA5VEFJ-ME2 - LDO Voltage Regulators 500MA 1.8V FIXED
    10(electronicparts)755BD18IA5VEFJME2
    Delivery: 7-10 business days
    Quantity
    10 Items
    Description
    LDO Voltage Regulators ROHM Semiconductor LDO Voltage Regulators are standard fixed output LDO regulators with low-saturation regulators available for outputs up to 2A/1A. They have a wide output voltage range and package lineup with or without shutdown switches. ROHM LDO Voltage Regulators feature a built-in overcurrent protection circuit that prevents IC destruction due to output short circuits, a thermal shut-down circuit that protects the ICs from damage due to overloading, and an overvoltage protection circuit that protects from surges generated in the power supply line. ROHM Semiconductor LDO Voltage Regulators are used in DSP power supplies for DVD and CD players, FPDs, TVs, personal computers, and other consumer devices.
    Product Details
    BD18IA5VEFJ-ME2
    10 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    ROHM SEMICONDUCTOR
    Maximum Operating Temperature
    + 105 C
    Minimum Operating Temperature
    - 40 C
    Mounting Style
    SMD/SMT
    Type
    Automotive
    Output Type
    Fixed
    Output Current
    500 mA
    Product Type
    LDO Voltage Regulators
    Product Category
    LDO Voltage Regulators
    Packaging
    Cut Tape
    RoHS
    Details
    Brand
    ROHM Semiconductor
    Factory Pack Quantity Factory Pack Quantity
    Subcategory
    PMIC - Power Management ICs
    Pd - Power Dissipation
    2.11 W