10 pcs : 0ABA-0750-TN - FUSE BOARD MNT 750MA 32VDC 0402
    10electronicpartsUK5070ABA0750TNTRND
    Delivery: 10-15 business days
    Quantity
    Last items in stock
    3 Items
    Description
    750 mA AC 32 V DC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0402 (1005 Metric)
    Product Details
    0ABA-0750-TN
    3 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    Bel Fuse Inc.
    Operating temperature
    -55°C ~ 125°C
    Part status
    Active
    Series
    0ABA
    Mounting Type
    Surface Mount
    Response Time
    Fast Blow
    Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Quantity
    10
    Packaging
    Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
    Color
    Size / Dimension
    0.039' L x 0.020' W x 0.016' H (1.00mm x 0.50mm x 0.40mm)
    Approval Agency
    cURus
    Voltage Rating - DC
    32 V
    Current Rating (Amps)
    750 mA
    Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
    DC Cold Resistance
    0.22 Ohms