10 pcs : 0680L0375-05 - FUSE BRD MT 375MA 125VAC/VDC SMD
    10electronicpartsUK5070680L037505TRND
    Delivery: 10-15 business days
    Quantity
    Last items in stock
    3 Items
    Description
    375 mA 125 V AC 125 V DC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
    Product Details
    0680L0375-05
    3 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    Bel Fuse Inc.
    Operating temperature
    -55°C ~ 125°C
    Part status
    Active
    Series
    0680L
    Mounting Type
    Surface Mount
    Response Time
    Slow Blow
    Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Quantity
    10
    Packaging
    Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
    Color
    Size / Dimension
    0.240' L x 0.100' W x 0.100' H (6.10mm x 2.54mm x 2.54mm)
    Approval Agency
    AEC-Q200, CE, cURus
    Voltage Rating - AC
    125 V
    Voltage Rating - DC
    125 V
    Current Rating (Amps)
    375 mA
    Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A AC, 100A DC
    DC Cold Resistance
    0.93 Ohms