10 pcs : 0697H9150-05 - FUSE BRD MT 15A 350VAC 72VDC RAD
    10electronicpartsUK0697H915005ND
    Delivery: 10-15 business days
    Quantity
    Last items in stock
    3 Items
    Description
    15 A 350 V AC 72 V DC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Box
    Product Details
    0697H9150-05
    3 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    Bel Fuse Inc.
    Operating temperature
    -55°C ~ 125°C
    Part status
    Active
    Series
    0697H
    Mounting Type
    Through Hole
    Response Time
    Slow Blow
    Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Quantity
    10
    Packaging
    Bulk
    Color
    Size / Dimension
    0.329' L x 0.157' W x 0.307' H (8.35mm x 4.00mm x 7.80mm)
    Approval Agency
    AEC-Q200, cURus
    Voltage Rating - AC
    350 V
    Voltage Rating - DC
    72 V
    Current Rating (Amps)
    15 A
    Breaking Capacity @ Rated Voltage
    150A AC, 200A DC
    DC Cold Resistance
    0.0035 Ohms