1 pcs : BK/AGC-35-R - FUSE GLASS 35A 32VAC 3AB 3AG
      1electronicparts2834925ND
      Delivery: 10-15 business days
      Quantity
      Last items in stock
      3 Items
      Description
      35 A 32 V AC DC Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4' x 1-1/4'
      Product Details
      1electronicparts2834925ND
      BK/AGC-35-R
      3 Items
      Data sheet
      Operating temperature
      -55°C ~ 125°C
      Part status
      Active
      Series
      AGC
      Mounting Type
      Requires Holder
      Response Time
      Fast Blow
      Fuse Type
      Cartridge, Glass
      Packaging
      Bulk
      Color
      Size / Dimension
      0.250' Dia x 1.250' L (6.35mm x 31.75mm)
      Approval Agency
      CSA, UL
      Package / Case
      3AB, 3AG, 1/4' x 1-1/4'
      Voltage Rating - AC
      32 V
      Current Rating (Amps)
      35 A
      Breaking Capacity @ Rated Voltage
      70A