1 pcs : 0312.375HXP - FUSE GLASS 375MA 250VAC 3AB 3AG
      1electronicpartsF2504ND
      Delivery: 10-15 business days
      Quantity
      Last items in stock
      3 Items
      Description
      375 mA 250 V AC DC Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4' x 1-1/4'
      Product Details
      1electronicpartsF2504ND
      0312.375HXP
      3 Items
      Data sheet
      Operating temperature
      -55°C ~ 125°C
      Part status
      Active
      Series
      312
      Mounting Type
      Requires Holder
      Response Time
      Fast Blow
      Fuse Type
      Cartridge, Glass
      Packaging
      Bulk
      Color
      Size / Dimension
      0.250' Dia x 1.250' L (6.35mm x 31.75mm)
      Approval Agency
      CE, CSA, UL
      Package / Case
      3AB, 3AG, 1/4' x 1-1/4'
      Voltage Rating - AC
      250 V
      Current Rating (Amps)
      375 mA
      Breaking Capacity @ Rated Voltage
      35A
      DC Cold Resistance
      0.825 Ohms