1 pcs : 0209.500MXEP - FUSE GLASS 500MA 350VAC 2AG
    1electronicpartsF4592ND
    Delivery: 10-15 business days
    Quantity
    Last items in stock
    3 Items
    Description
    500 mA 350 V AC DC Fuse Cartridge, Glass Through Hole 2AG, 5mm x 15mm (Axial)
    Product Details
    1electronicpartsF4592ND
    0209.500MXEP
    3 Items
    Data sheet
    Operating temperature
    -55°C ~ 125°C
    Part status
    Active
    Series
    209
    Mounting Type
    Through Hole
    Response Time
    Slow Blow
    Fuse Type
    Cartridge, Glass
    Packaging
    Bulk
    Color
    Size / Dimension
    0.185' Dia x 0.570' L (4.70mm x 14.48mm)
    Approval Agency
    CE, cULus
    Package / Case
    2AG, 5mm x 15mm (Axial)
    Voltage Rating - AC
    350 V
    Current Rating (Amps)
    500 mA
    Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A
    DC Cold Resistance
    0.688 Ohms