10 pcs : B32529C0474J189 - CAP FILM 0.47UF 5% 63VDC RADIAL
      10electronicpartsUK49550472ND
      Delivery: 10-15 business days
      Quantity
      Last items in stock
      3 Items
      Description
      0.47 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
      Product Details
      10electronicpartsUK49550472ND
      B32529C0474J189
      3 Items
      Data sheet
      Manufacturer
      EPCOS - TDK Electronics
      Capacitance
      0.47 µF
      Tolerance
      ±5%
      Operating temperature
      -55°C ~ 125°C
      Part status
      Active
      Series
      B3252* - MKT General Purpose
      Mounting Type
      Through Hole
      Termination
      PC Pins
      Features
      Dielectric Material
      Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
      Lead Spacing
      0.197' (5.00mm)
      Packaging
      Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
      Size / Dimension
      0.283' L x 0.138' W (7.20mm x 3.50mm)
      Ratings
      AEC-Q200
      Height - Seated (Max)
      0.315' (8.00mm)
      Voltage Rating - AC
      40V
      Voltage Rating - DC
      63V