1 pcs : PCS2728DR0100ET - Current Sense Resistors 4W 0.010 OHMS 0.5%
    electronicparts-UK/M/588-PCS2728DR0100ET
    OHMITE
    Delivery: 7-10 business days
    Quantity
    10 Items
    Description
    PCS Low Resistance Value Chip Resistors Ohmite PCS Low Resistance Value Chip Resistors are high-quality chip resistors with AEC-Q200 qualifications. These resistors provide high-precision current sensing and voltage division in four case sizes: 0805, 1206, 2512, and 2728. The series offers resistance values as low as 0.50mΩ, low TCR to ±50ppm, and long-term stability. Ohmite PCS Low Resistance Value Chip Resistors are lead free, halogen free, and RoHS compliant.
    Product Details
    OHMITE
    PCS2728DR0100ET
    10 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    Tolerance
    0.005
    Width
    6.7 mm
    Height
    0.62 mm
    Length
    6.6 mm
    Resistance
    10 mOhms
    Temperature coefficient
    50 PPM / C
    Series
    PCS
    Maximum Operating Temperature
    + 170 C
    Minimum Operating Temperature
    - 55 C
    Mounting Style
    PCB Mount
    Power Rating
    4 W