10 pcs : ECS-270-18-30-GM-TR - CRYSTAL 27.0000MHZ 18PF SMD
    10electronicpartsUK50ECS2701830GMTRND
    Description
    27 MHz ±30ppm Crystal 18pF 30 Ohms 2-SMD, No Lead
    Product Details
    ECS Inc.
    ECS-270-18-30-GM-TR
    3 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    Operating temperature
    -20°C ~ 70°C
    Frequency
    27 MHz
    Series
    ECX-53
    Type
    MHz Crystal
    Quantity
    10
    Frequency Stability
    ±30ppm
    Frequency Tolerance
    ±30ppm
    Load Capacitance
    18pF
    Size / Dimension
    0.197' L x 0.126' W (5.00mm x 3.20mm)
    Operating Mode
    Fundamental
    Ratings
    Height - Seated (Max)
    0.055' (1.40mm)
    ESR (Equivalent Series Resistance)
    30 Ohms