1 pcs : ECS-160-18-20BQ-DS - CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
      1electronicpartsXC1989TRND
      ECS Inc.
      Delivery: 10-15 business days
      Quantity
      Last items in stock
      3 Items
      Description
      16 MHz ±30ppm Crystal 18pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
      Product Details
      ECS Inc.
      1electronicpartsXC1989TRND
      ECS-160-18-20BQ-DS
      3 Items
      Data sheet
      Operating temperature
      -40°C ~ 125°C
      Part status
      Active
      Frequency
      16 MHz
      Series
      CSM-8Q
      Mounting Type
      Surface Mount
      Type
      MHz Crystal
      Frequency Stability
      ±100ppm
      Frequency Tolerance
      ±30ppm
      Load Capacitance
      18pF
      Packaging
      Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
      Size / Dimension
      0.276' L x 0.197' W (7.00mm x 5.00mm)
      Operating Mode
      Fundamental
      Ratings
      AEC-Q200
      Height - Seated (Max)
      0.051' (1.30mm)
      Package / Case
      4-SMD, No Lead
      ESR (Equivalent Series Resistance)
      40 Ohms