10 pcs : TNPW0603249RBYEN - RES 249 OHM 0.1% 0.21W 0603
    10electronicpartsUK541TNPW0603249RBYENTRND
    Delivery: 10-15 business days
    Quantity
    Last items in stock
    3 Items
    Description
    249 Ohms ±0.1% 0.21W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
    Product Details
    Vishay Dale
    TNPW0603249RBYEN
    3 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    Vishay Dale
    Tolerance
    ±0.1%
    Operating temperature
    -55°C ~ 175°C
    Part status
    Active
    Resistance
    249 Ohms
    Temperature coefficient
    ±10ppm/°C
    Series
    TNPW e3
    Features
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Composition
    Thin Film
    Packaging
    Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
    Size / Dimension
    0.061' L x 0.033' W (1.55mm x 0.85mm)
    Ratings
    AEC-Q200
    Height - Seated (Max)
    0.022' (0.55mm)
    Power (Watts)
    0.21W