1 pcs : CRGH0603J2K7 - RES 2.7K OHM 5% 1/5W 0603
    1electronicpartsUKA126407TRND
    Delivery: 10-15 business days
    Quantity
    Last items in stock
    3 Items
    Description
    2.7 kOhms ±5% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
    Product Details
    1electronicpartsUKA126407TRND
    CRGH0603J2K7
    3 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    TE Connectivity Passive Product
    Tolerance
    ±5%
    Part status
    Active
    Resistance
    2.7 kOhms
    Temperature coefficient
    ±100ppm/°C
    Series
    CRGH, Neohm
    Features
    Automotive AEC-Q200
    Composition
    Thick Film
    Packaging
    Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
    Size / Dimension
    0.063' L x 0.031' W (1.60mm x 0.80mm)
    Ratings
    AEC-Q200
    Height - Seated (Max)
    Supplier Device Package
    0603
    Power (Watts)
    0.2W, 1/5W