1 pcs : CPF0603B560KE1 - RES SMD 560K OHM 0.1% 1/16W 0603
    1electronicpartsUKA102294TRND
    Delivery: 10-15 business days
    Quantity
    Last items in stock
    3 Items
    Description
    560 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
    Product Details
    1electronicpartsUKA102294TRND
    CPF0603B560KE1
    3 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    TE Connectivity Passive Product
    Tolerance
    ±0.1%
    Part status
    Active
    Resistance
    560 kOhms
    Temperature coefficient
    ±25ppm/°C
    Series
    CPF, Neohm
    Features
    Composition
    Thin Film
    Packaging
    Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
    Base Product Number
    CPF0603
    Size / Dimension
    0.061' L x 0.031' W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)
    0.022' (0.55mm)
    Supplier Device Package
    0603
    Power (Watts)
    0.063W, 1/16W