1 pcs : RK73H1JTTD48R7F - RES 48.7 OHM 1% 1/8W 0603
    1electronicpartsUK2019RK73H1JTTD48R7FTRND
    Delivery: 10-15 business days
    Quantity
    Last items in stock
    3 Items
    Description
    48.7 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
    Product Details
    RK73H1JTTD48R7F
    3 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    KOA Speer Electronics, Inc.
    Tolerance
    ±1%
    Part status
    Active
    Resistance
    48.7 Ohms
    Temperature coefficient
    ±100ppm/°C
    Series
    RK73H
    Features
    Automotive AEC-Q200
    Composition
    Thick Film
    Packaging
    Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
    Base Product Number
    RK73H1J
    Size / Dimension
    0.063' L x 0.031' W (1.60mm x 0.80mm)
    Ratings
    AEC-Q200
    Height - Seated (Max)
    0.022' (0.55mm)
    Supplier Device Package
    0603
    Power (Watts)
    0.125W, 1/8W