1 pcs : RCS0805301RFKEA - RES SMD 301 OHM 1% 1/2W 0805
      1electronicpartsUK541RCS0805301RFKEATRND
      Delivery: 10-15 business days
      Quantity
      Last items in stock
      3 Items
      Description
      301 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
      Product Details
      Vishay Dale
      RCS0805301RFKEA
      3 Items
      Data sheet
      Manufacturer
      Vishay Dale
      Tolerance
      ±1%
      Part status
      Active
      Resistance
      301 Ohms
      Temperature coefficient
      ±100ppm/°C
      Series
      RCS e3
      Features
      Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
      Composition
      Thick Film
      Packaging
      Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
      Size / Dimension
      0.079' L x 0.049' W (2.00mm x 1.25mm)
      Ratings
      AEC-Q200
      Height - Seated (Max)
      0.020' (0.50mm)
      Supplier Device Package
      0805
      Power (Watts)
      0.5W, 1/2W