1 pcs : RCS06039K53FKEA - RES SMD 9.53K OHM 1% 1/4W 0603
      1electronicpartsUK541RCS06039K53FKEATRND
      Delivery: 10-15 business days
      Quantity
      Last items in stock
      3 Items
      Description
      9.53 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
      Product Details
      Vishay Dale
      RCS06039K53FKEA
      3 Items
      Data sheet
      Manufacturer
      Vishay Dale
      Tolerance
      ±1%
      Part status
      Active
      Resistance
      9.53 kOhms
      Temperature coefficient
      ±100ppm/°C
      Series
      RCS e3
      Features
      Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
      Composition
      Thick Film
      Packaging
      Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
      Size / Dimension
      0.061' L x 0.033' W (1.55mm x 0.85mm)
      Ratings
      AEC-Q200
      Height - Seated (Max)
      0.020' (0.50mm)
      Supplier Device Package
      0603
      Power (Watts)
      0.25W, 1/4W