10 pcs : HHXD160ARA151MF80G - CAP ALUM HYB 150UF 20% 16V SMD
    10electronicpartsUK565HHXD160ARA151MF80GTRND
    CHEMI-CON
    Delivery: 10-15 business days
    Quantity
    Last items in stock
    3 Items
    Description
    150 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 5000 Hrs @ 105°C
    Product Details
    CHEMI-CON
    HHXD160ARA151MF80G
    3 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    Capacitance
    150 µF
    Tolerance
    ±20%
    Operating temperature
    -55°C ~ 105°C
    Part status
    Active
    Series
    HXD
    Mounting Type
    Surface Mount
    Lead Spacing
    Packaging
    Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
    Size / Dimension
    0.248' Dia (6.30mm)
    Ratings
    AEC-Q200
    Height - Seated (Max)
    0.315' (8.00mm)
    ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm