10 pcs : 35ZLS470MEFC10X16 - CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
      10electronicpartsUK11892598ND
      Rubycon
      Delivery: 10-15 business days
      Quantity
      Last items in stock
      3 Items
      Description
      470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
      Product Details
      Rubycon
      10electronicpartsUK11892598ND
      35ZLS470MEFC10X16
      3 Items
      Data sheet
      Manufacturer
      Capacitance
      470 µF
      Tolerance
      ±20%
      Operating temperature
      -40°C ~ 105°C
      Part status
      Active
      Series
      ZLS
      Mounting Type
      Through Hole
      Lead Spacing
      0.197' (5.00mm)
      Packaging
      Bulk
      Size / Dimension
      0.394' Dia (10.00mm)
      Ratings
      Height - Seated (Max)
      0.689' (17.50mm)