1 pcs : 35USC4700MEFCSN22X25 - CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP
    1electronicparts11892886ND
    Rubycon
    Delivery: 10-15 business days
    Quantity
    Last items in stock
    3 Items
    Description
    4700 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
    Product Details
    Rubycon
    1electronicparts11892886ND
    35USC4700MEFCSN22X25
    3 Items
    Data sheet
    Capacitance
    4700 µF
    Tolerance
    ±20%
    Operating temperature
    -40°C ~ 85°C
    Part status
    Not For New Designs
    Series
    USC
    Mounting Type
    Through Hole
    Applications
    General Purpose
    Lead Spacing
    0.394' (10.00mm)
    Packaging
    Bulk
    Size / Dimension
    0.866' Dia (22.00mm)
    Ratings
    Height - Seated (Max)
    1.063' (27.00mm)