1 pcs : 35TRV1000M16X16.5 - CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD
      1electronicparts118935622ND
      Rubycon
      Delivery: 10-15 business days
      Quantity
      Last items in stock
      3 Items
      Description
      1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C
      Product Details
      Rubycon
      1electronicparts118935622ND
      35TRV1000M16X16.5
      3 Items
      Data sheet
      Capacitance
      1000 µF
      Tolerance
      ±20%
      Operating temperature
      -40°C ~ 105°C
      Part status
      Active
      Series
      TRV
      Mounting Type
      Surface Mount
      Applications
      General Purpose
      Lead Spacing
      Packaging
      Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
      Size / Dimension
      0.630' Dia (16.00mm)
      Ratings
      Height - Seated (Max)
      0.669' (17.00mm)