1 pcs : 400LXW82MEFR10X60 - CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL
      1electronicparts1189400LXW82MEFR10X60ND
      Rubycon
      Delivery: 10-15 business days
      Quantity
      Last items in stock
      3 Items
      Description
      82 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
      Product Details
      Rubycon
      400LXW82MEFR10X60
      3 Items
      Data sheet
      Capacitance
      82 µF
      Tolerance
      ±20%
      Operating temperature
      -40°C ~ 105°C
      Part status
      Active
      Series
      LXW
      Mounting Type
      Through Hole
      Applications
      General Purpose
      Lead Spacing
      0.197' (5.00mm)
      Packaging
      Bulk
      Size / Dimension
      0.394' Dia (10.00mm)
      Ratings
      Height - Seated (Max)
      2.441' (62.00mm)