1 pcs : EGXF351ELL560ML25S - CAP ALUM 56UF 20% 350V RADIAL TH
    1electronicparts565EGXF351ELL560ML25SND
    CHEMI-CON
    Delivery: 10-15 business days
    Quantity
    Last items in stock
    3 Items
    Description
    56 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C
    Product Details
    CHEMI-CON
    EGXF351ELL560ML25S
    3 Items
    Data sheet
    Capacitance
    56 µF
    Tolerance
    ±20%
    Operating temperature
    -40°C ~ 125°C
    Part status
    Active
    Series
    GXF
    Mounting Type
    Through Hole
    Applications
    Automotive
    Lead Spacing
    0.295' (7.50mm)
    Packaging
    Bulk
    Size / Dimension
    0.630' Dia (16.00mm)
    Ratings
    AEC-Q200
    Height - Seated (Max)
    1.043' (26.50mm)