1 pcs : EKXN351ELL560ML16S - ALUMINUM CAPACITOR
    1electronicparts565EKXN351ELL560ML16SND
    CHEMI-CON
    Delivery: 10-15 business days
    Quantity
    Last items in stock
    3 Items
    Description
    56 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
    Product Details
    CHEMI-CON
    EKXN351ELL560ML16S
    3 Items
    Data sheet
    Capacitance
    56 µF
    Tolerance
    ±20%
    Operating temperature
    -40°C ~ 105°C
    Part status
    Active
    Series
    KXN
    Mounting Type
    Through Hole
    Applications
    General Purpose
    Lead Spacing
    0.295' (7.50mm)
    Packaging
    Bulk
    Size / Dimension
    0.630' Dia (16.00mm)
    Ratings
    Height - Seated (Max)
    0.630' (16.00mm)