1 pcs : ELXV250ELL222MK40S - CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
    1electronicparts565ELXV250ELL222MK40SND
    CHEMI-CON
    Delivery: 10-15 business days
    Quantity
    Last items in stock
    3 Items
    Description
    2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
    Product Details
    CHEMI-CON
    ELXV250ELL222MK40S
    3 Items
    Data sheet
    Capacitance
    2200 µF
    Tolerance
    ±20%
    Operating temperature
    -55°C ~ 105°C
    Part status
    Active
    Series
    LXV
    Mounting Type
    Through Hole
    Applications
    Automotive
    Lead Spacing
    0.197' (5.00mm)
    Packaging
    Bulk
    Size / Dimension
    0.492' Dia (12.50mm)
    Ratings
    AEC-Q200
    Height - Seated (Max)
    1.634' (41.50mm)