1 pcs : UPJ0J122MPD - CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
      1electronicparts49317003ND
      NICHICON
      Delivery: 10-15 business days
      Quantity
      Last items in stock
      3 Items
      Description
      1200 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
      Product Details
      NICHICON
      1electronicparts49317003ND
      UPJ0J122MPD
      3 Items
      Data sheet
      Capacitance
      1200 µF
      Tolerance
      ±20%
      Operating temperature
      -55°C ~ 105°C
      Part status
      Not For New Designs
      Series
      UPJ
      Mounting Type
      Through Hole
      Applications
      General Purpose
      Lead Spacing
      0.197' (5.00mm)
      Packaging
      Bulk
      Size / Dimension
      0.394' Dia (10.00mm)
      Ratings
      Height - Seated (Max)
      0.846' (21.50mm)