1 pcs : UBT1A471MPD8TD - CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
      1electronicpartsUBT1A471MPD8TTBND
      NICHICON
      Delivery: 10-15 business days
      Quantity
      Last items in stock
      3 Items
      Description
      470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C
      Product Details
      NICHICON
      UBT1A471MPD8TD
      3 Items
      Data sheet
      Capacitance
      470 µF
      Tolerance
      ±20%
      Operating temperature
      -40°C ~ 125°C
      Part status
      Active
      Series
      UBT
      Mounting Type
      Through Hole
      Applications
      Automotive
      Lead Spacing
      0.197' (5.00mm)
      Packaging
      Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
      Size / Dimension
      0.394' Dia (10.00mm)
      Ratings
      Height - Seated (Max)
      0.571' (14.50mm)