1 pcs : UPW1E151MPD1TA - CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL
      1electronicpartsUPW1E151MPD1TAND
      NICHICON
      Delivery: 10-15 business days
      Quantity
      Last items in stock
      3 Items
      Description
      150 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
      Product Details
      NICHICON
      UPW1E151MPD1TA
      3 Items
      Data sheet
      Capacitance
      150 µF
      Tolerance
      ±20%
      Operating temperature
      -55°C ~ 105°C
      Part status
      Not For New Designs
      Series
      UPW
      Mounting Type
      Through Hole
      Applications
      General Purpose
      Lead Spacing
      0.138' (3.50mm)
      Packaging
      Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
      Size / Dimension
      0.315' Dia (8.00mm)
      Ratings
      Height - Seated (Max)
      0.512' (13.00mm)