1 pcs : UZG1H0R1MCL1GB - CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD
      1electronicparts493100612ND
      NICHICON
      Delivery: 10-15 business days
      Quantity
      Last items in stock
      3 Items
      Description
      0.1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
      Product Details
      NICHICON
      1electronicparts493100612ND
      UZG1H0R1MCL1GB
      3 Items
      Data sheet
      Capacitance
      0.1 µF
      Tolerance
      ±20%
      Operating temperature
      -40°C ~ 105°C
      Part status
      Not For New Designs
      Series
      UZG
      Mounting Type
      Surface Mount
      Applications
      General Purpose
      Lead Spacing
      Packaging
      Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
      Size / Dimension
      0.157' Dia (4.00mm)
      Ratings
      Height - Seated (Max)
      0.156' (3.95mm)