1 pcs : UVZ2C220MPD - CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
      1electronicparts4931389ND
      NICHICON
      Delivery: 10-15 business days
      Quantity
      Last items in stock
      3 Items
      Description
      22 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
      Product Details
      NICHICON
      1electronicparts4931389ND
      UVZ2C220MPD
      3 Items
      Data sheet
      Capacitance
      22 µF
      Tolerance
      ±20%
      Operating temperature
      -40°C ~ 105°C
      Part status
      Not For New Designs
      Series
      UVZ
      Mounting Type
      Through Hole
      Applications
      General Purpose
      Lead Spacing
      0.197' (5.00mm)
      Packaging
      Bulk
      Size / Dimension
      0.394' Dia (10.00mm)
      Ratings
      Height - Seated (Max)
      0.689' (17.50mm)