10 pcs : ULR2H3R9MNL1GS - Aluminium Electrolytic Capacitors - SMD 500V 3.9uF 105C AEC-Q200
    10(electronicparts)647ULR2H3R9MNL1GS
    NICHICON
    Delivery: 7-10 business days
    Quantity
    10 Items
    Description
    ULR Chip-Type Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon ULR Chip-Type Aluminum Electrolytic Capacitors are constructed to withstand higher voltages and provide better reliability and high amplification foil. Nichicon ULR Aluminum Electrolytic Capacitors achieve voltage range up to 500V and long life of 3000 hours at +105°C. These capacitors are ideal for vehicle ballast resistors, LED lighting, and input smoothers for power sources.
    Product Details
    NICHICON
    ULR2H3R9MNL1GS
    10 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    Capacitance
    3.9 uF
    Tolerance
    20 %
    Diameter
    10 mm
    Length
    10 mm
    Series
    ULR
    Maximum Operating Temperature
    + 105 C
    Minimum Operating Temperature
    - 40 C
    Life
    3000 Hour
    Product Type
    Electrolytic Capacitors
    Termination Style
    SMD/SMT
    Ripple Current
    35 mA
    Product Category
    Aluminium Electrolytic Capacitors - SMD
    RoHS
    Details
    Brand
    Product
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Factory Pack Quantity Factory Pack Quantity
    Subcategory
    Capacitors
    Unit Weight
    1.210 g
    Voltage Rating DC
    500 VDC
    Capacitance - nF
    3900 nF