10 pcs : UCS2C470MPD - Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded 160volts 47uF 10X20 20%
    10(electronicparts)647UCS2C470MPD
    NICHICON
    Delivery: 7-10 business days
    Quantity
    10 Items
    Description
    UCS Pencil-Shaped Type Aluminum Capacitors Nichicon UCS Aluminum Electrolytic Capacitors are pencil-shaped type leaded aluminum electrolytic capacitors with a capacitance range of 6.8µF to 330µF and voltage of 160V to 450V. These miniature size capacitors offer high reliability, high ripple current, and load life of 10,000 hours at +105°C. Nichicon UCS Capacitors are suited for slim-designed products. They are compliant to RoHS directive 2011/65/EU,(EU)2015/863.
    Product Details
    NICHICON
    UCS2C470MPD
    10 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    Capacitance
    47 uF
    Tolerance
    20 %
    Diameter
    10 mm
    Length
    20 mm
    Series
    UCS
    Maximum Operating Temperature
    + 105 C
    Minimum Operating Temperature
    - 40 C
    Life
    8000 Hour
    Product Type
    Electrolytic Capacitors
    Termination Style
    Radial
    Ripple Current
    750 mA
    Product Category
    Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded
    Lead Spacing
    5 mm
    RoHS
    Details
    Brand
    Product
    General Purpose Electrolytic Capacitors
    Factory Pack Quantity Factory Pack Quantity
    Subcategory
    Capacitors
    Unit Weight
    2.340 g
    Voltage Rating DC
    160 VDC