10 pcs : UHE1C122MPD - Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded 16volts 1200uF 10x25 20%
    10(electronicparts)647UHE1C122MPD
    NICHICON
    Delivery: 7-10 business days
    Quantity
    10 Items
    Product Details
    NICHICON
    UHE1C122MPD
    10 Items
    Data sheet
    Manufacturer
    Capacitance
    1200 uF
    Tolerance
    20 %
    Leakage current
    192 uA
    Diameter
    10 mm
    Length
    25 mm
    Series
    UHE
    Maximum Operating Temperature
    + 105 C
    Minimum Operating Temperature
    - 40 C
    Life
    7000 Hour
    Type
    Aluminium Electrolytic Capacitors
    Product Type
    Electrolytic Capacitors
    Termination Style
    Radial
    Ripple Current
    1.65 A
    Product Category
    Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded
    Lead Spacing
    5 mm
    RoHS
    Details
    Brand
    Product
    Low Impedance Electrolytic Capacitors
    Factory Pack Quantity Factory Pack Quantity
    Subcategory
    Capacitors
    Unit Weight
    3.070 g
    Voltage Rating DC
    16 VDC
    Lead Style
    Straight
    Dissipation Factor DF
    0.16
    ESR
    42 mOhms